| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
AAAA Nowy adres
BLOGI
BLOXY
FBA - FAJNY BLOX ALLIANCE:
GAZETY I INNE:
LANDSCAPE:
MIASTA
MOJE:
NATURA 2000:
PRZYDATNE
PRZYRODNICZE:
ROŚLINY
RZECZNE STRONY
TURYSTYCZNE i INNE
WARSZAWA
Z
Tagi
poniedziałek, 08 lipca 2013
kamienne cycki

czasem sztukę nawet rozumiem :)

środa, 26 czerwca 2013
na końcu świata - Myców

Parę lat temu trafiliśmy do miejscowości Myców. Miejscowość malowniczo położona jest wśród wzgórz końca Polski. Do Hrubieszowa jest stąd 52 kilometry, a do Tomaszowa Lubelskiego 55. Do granicy z Ukrainą 600, może 700 metrów.

Malutka wioska kryje dwa ciekawe obiekty. Pierwszy to leżąca na uboczu wsi drewniana cerkiew z 1859 roku. Drugi obiekt to leżąca w pobliżu wsi i dość trudno dostępna kaplica cmentarna. Wiele jest kaplic cmentarnych, lecz ta należy do zupełnie niezwykłych.
Raz, że jest niezmiernie malowniczo położona na wzgórzu, na starym cmentarzu na skraju pięknego, bujnego lasu. Ziemie tam dobre, las też kipi zatem zielenią.
Dwa, że kaplica jest bardzo ładna. Wg wikipedii zaprojektowana została przez Władysława Sadłowskiego - lwowskiego architekta, budowniczego słynnego lwowskiego dworca kolejowego. To secesyjna, okazała budowla. Ponoć wewnątrz są cenne secesyjne malowidła.

Miejsce ma niezwykły klimat. Koniec naszego świata połączony z zaskakująco ciekawymi obiektami. Kto nie był. Koniecznie.

Grzęda Sokalska czyli region, gdzie znajduje się Myców jest bardzo malownicza i ciekawa. W najbliższych okolicach znajduje się kilka pięknych, drewnianych cerkwi m.in. w Budyninie czy Korczminie.
W niedalekim Dołhobyczowie znajduje się też parę cennych zabytków - pałac wg projektu słynnego Antonia Corazziego (budowniczy np. Teatru Wielkiego w Warszawie), podobno pięknie odremontowana okazała cerkiew oraz kościół, którego wieża jest wierną kopią wieży kościoła Mariackiego z Krakowa. Niedaleko Dołhobyczowa w Oszczowie znajduje się barokowy pałac z ok. 1700 roku.
Bliżej Mycowa znajdują się ruiny pałacu w Poturzynie. Mieszkał tam przyjaciel Chopina Tytus Woyciechowski. Sam Chopin też tu był z wizytą. Przekonałem? :)

myców

myców

myców

myców

myców

myców

poniedziałek, 24 czerwca 2013
Warmia

frombork

Polska rasa wrzuca śmieci do lasa

warmia

biała rasa, polska rasa, polska ziemia

warmia

Pieniężno i rezerwat Dolina Wałszy

pieniężno

Warmia jest fajna, niemniej na mnie największe wrażenie robią miejsca, które najbardziej zaskakują. Nie muszą być piękne jak Frombork czy Olsztyn, muszą czymś zadziwić.

Tym razem trafiliśmy do Pieniężna. Dawno nie  widziałem miejsca, które wywiera tak silne wrażenie.
Nie jest to perła Warmii, nie uchodzi też pewnie za ładne, ale jest miejscem niezwykłym.

Jest to miasto, którego nie ma. Wjeżdża się na teren starego miasta, gdzie stoją ruiny ratusza (60 lat po wojnie!!!), ruiny jakiegoś kościoła (została wieża), jedna (słownie: jedna) kamienica sprzed wojny, neogotycki kościół (czynny), ruiny zamku oraz trzy nowe bloki. Bloki nawet nie wypełniają całego obszaru centrum. Miasto składa się głównie z pustych przestrzeni porośniętych trawą. Pośrodku jednego z takich pustych trawników stoi pomnik najważniejszego z Polaków. Powyżej jest zdjęcie z widokiem na ratusz, ale jako, że wypełnia on zdjęcie to nie ma tego wrażenia tej dziwnej pustki tam.

Tuż obok ruin miasta (bo nie wiem jak to nazwać), może lepiej tuż obok ruin zamku jest głęboki wąwóz i rezerwat przyrody Dolina Wałszy z ciekawą ścieżką dydaktyczną. Rzeka ma charakter górski, liczne są kamienne bystrza. Obiektem wartym wizyty tam jest znajdujący się nad wąwozem najwyższy w Polsce most kolejowy. Most ma 30 metrów wysokości i można na niego wejść. Ma szerokie kładki dla pieszych z ażurowej kratownicy więc strach jest jak się tam łazi :)
Most był zniszczony w wojnę, potem odbudowany. Obok niego wciąż leżą masywne powalone ceglane filary. Miejsce jest fantastyczne.

niedziela, 16 czerwca 2013
Świętokrzyskie jest ok

świętokrzyskie

świętokrzyskie

niedziela, 02 czerwca 2013
obrona twierdzy Zamość

twierdza zamość

twierdza zamość

twierdza zamość

sobota, 11 maja 2013
środa, 08 maja 2013
Wisła

niedziela, 21 kwietnia 2013
nad Narwią

wysoka woda, rzeka zalewa łąki i łęgowe lasy

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 37