| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
AAAA Nowy adres
BLOGI
BLOXY
FBA - FAJNY BLOX ALLIANCE:
GAZETY I INNE:
LANDSCAPE:
MIASTA
MOJE:
NATURA 2000:
PRZYDATNE
PRZYRODNICZE:
ROŚLINY
RZECZNE STRONY
TURYSTYCZNE i INNE
WARSZAWA
Z
Tagi
czwartek, 27 marca 2014
Byliśmy, jesteśmy, NIE będziemy

Bardzo dobry tekst - wklejam fragmenty:

Niestety, choć żyjemy w XXI w., to ciągle mamy mózg rabusia z epoki kamienia łupanego, który zmusza nas do zachłanności. Cała nadzieja w feministkach. ...

PKB
Ale wystarczy, że wzrost PKB trochę osłabnie, a ekonomiści od razu biją na alarm.
- Czas najwyższy wyzwolić się z dogmatu wzrostu. Problem w tym, że choć żyjemy dziś w społeczeństwie zaawansowanej technologii, to ciągle mamy mózg z epoki kamienia łupanego, który zmusza nas do zachłanności. Podobnie zresztą psycholodzy narzekają, że dzieci dojrzewają dziś płciowo dużo wcześniej niż kiedyś, bo nie w wieku 16 lat, lecz już w 11.-12. roku życia, ale ich psychika za tym nie nadąża.

EKOLOGIA
Ludzkość pędzi dziś ekspresem, który nabrał takiej prędkości (w sensie wzrostu wielkości populacji), że musi się wykoleić. Bo ekologiczne tory naszej planety nie pozwalają nam na nieskończony rozwój. Więc albo zwolnimy, albo czeka nas katastrofa.

SCENARIUSZE ZAGŁADY
To jakie mogą być scenariusze czekającej nas katastrofy?

- Pierwszy to pandemia. Jest nas tak dużo i tak łatwo się ze sobą komunikujemy (popatrzmy choćby na siatkę połączeń lotniczych każdego dnia), że prędzej czy później pojawi się jakiś nowy mikrob, który to wykorzysta. W małej populacji nie opłacałoby się mu zabijać nas od razu, ale skoro ma nas tak wielu, to może pójść na całość.

Drugi scenariusz?

- Jak pokazują analizy WHO, już niedługo dwie trzecie ludzkości będzie miało problemy z dostępem do wody. Zauważmy zresztą, że im więcej ludzi, tym mniej wody, bo nasz organizm jest w 60-70 proc. (w zależności od wieku) z niej zbudowany.

RATUNEK
Najważniejsza jest edukacja kobiet, bo to one de facto decydują o kontroli urodzeń. Tam, gdzie kobiety są wykształcone i aktywne zawodowo, przyrost naturalny się zmniejsza. Co więcej, nawet mające tylko podstawowe, a tym bardziej średnie wykształcenie Afrykanki znaczenie rzadziej też zarażają się HIV. Średnio mają one przynajmniej o dwoje dzieci mniej niż ich niewykształcone rówieśniczki.

KIEDY KATASTROFA?
- Nie wiadomo, ale raczej niewiele. Pora, żeby nasz gatunek przestał "gwiazdorzyć". Dinozaury panowały na Ziemi przez 170 mln lat. Homo sapiens ma dopiero 200 tys. lat i jego własna pycha oraz arogancja mogą doprowadzić do tego, że bardziej nie "pofika". Myślenie w stylu "byliśmy, jesteśmy, będziemy" czy "człowiek panem świata" doprowadzi nas do zagłady.


środa, 26 marca 2014
Będzin

Piękny jest zamek w Będzinie. To fajna atrakcja turystyczna. Ładnie jest też położone stare centrum miasta - na wzgórzu obok zamku, parę małych uliczek, parę starych kamienic. Niestety zamiast miłego miasteczka jest okrutny syf. Zamkowy park został ostatnio ładnie wyremontowany, może i na "starówkę" przyjdzie czas. Na razie to taka tam nędza, że przykro patrzeć. Szkoda, myślę, że to nie wynika bezpośrednio z biedy. Tam jest  przemysł, są pieniądze. Wyludniające się miasteczka na ścianie wschodniej wyglądają kwitnąco przy Będzinie. Pozbawiona przemysłu i podatków Włodawa potrafi zauroczyć. Z Będzina wywozimy wspomnienia typu - o kurna jaki syf, wyjechać, zapomnieć i nigdy nie wrócić!

A widać, że miejsce ma klimat. Murki, przejścia, niektóre kamieniczki fajne...

Bazylea

Jeszcze w połowie lat 70., podobnie jak większość europejskich miast, Bazylea była zalana samochodami. Miasto postanowiło jednak zahamować proces, który wpływał na wyludnianie się centrum i spadek aktywności śródmiejskiego handlu...

Mniej parkingów w centrum - zaczęło się od bitwy o parkingi, których budowę w centrum zaplanowano jeszcze w 1990 r. Rok później ustalono, że ze względu na ograniczoną chłonność sieci ulicznej i konieczność redukcji zanieczyszczeń powodowanych przez samochody, pożądana liczba wszystkich miejsc parkingowych w centrum miasta ma pozostać na poziomie wyjściowym. 

Co ciekawe prawo kantonalne wprost zakazuje parkowania większości pracowników instytucji publicznych na terenie państwowym, niedostępnym dla pozostałych mieszkańców. Mają oni korzystać z tramwajów, chodzić pieszo i jeździć rowerami.

całość tutaj

Wiedeń

Niebieskie źródła

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. Do czasu przybycia do Tomaszowa nie wiedziałem o mieście nic. Z niczym mi się nie kojarzyło. Miasto nie jest szczególnie zabytkowe, ale jest dość ładne. Jest zadbane, schludne, doskonale oznakowany jest dojazd do rezerwatu. Po Będzinie to miła niespodzianka. Będzin rozczarował, Tomaszów pozytywnie zaskoczył.
Obok rezerwatu przyrody jest skansen rzeki Pilicy. Bardzo miłe miejsce te źródła.  

kapsle

Brno

piątek, 21 marca 2014
modernizm

fajny wątek. skradłem sobie z niego parę zdjęć. ło matko bosko w jakim my żyjemy pierdolniku

Rzeszów dziś

dawniej

Jak można było to pomalować w takie kliny? toż to do niczego tu nie pasuje. ślepych tych plastyków mamy?

Głogów dawniej

i dziś

Sosnowiec dawniej

i (kurna!) dziś

Dąbrowa Górnicza dawniej

i dziś

Katowice i okolice (chyba) - tak to kiedyś wyglądało

Tutaj warszawski przykład dawniej-dziś. równie zwalający z nóg