| < Luty 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Zakładki:
AAAA Nowy adres
BLOGI
BLOXY
FBA - FAJNY BLOX ALLIANCE:
GAZETY I INNE:
LANDSCAPE:
MIASTA
MOJE:
NATURA 2000:
PRZYDATNE
PRZYRODNICZE:
ROŚLINY
RZECZNE STRONY
TURYSTYCZNE i INNE
WARSZAWA
Z
Tagi

środa, 26 marca 2014
Będzin

Piękny jest zamek w Będzinie. To fajna atrakcja turystyczna. Ładnie jest też położone stare centrum miasta - na wzgórzu obok zamku, parę małych uliczek, parę starych kamienic. Niestety zamiast miłego miasteczka jest okrutny syf. Zamkowy park został ostatnio ładnie wyremontowany, może i na "starówkę" przyjdzie czas. Na razie to taka tam nędza, że przykro patrzeć. Szkoda, myślę, że to nie wynika bezpośrednio z biedy. Tam jest  przemysł, są pieniądze. Wyludniające się miasteczka na ścianie wschodniej wyglądają kwitnąco przy Będzinie. Pozbawiona przemysłu i podatków Włodawa potrafi zauroczyć. Z Będzina wywozimy wspomnienia typu - o kurna jaki syf, wyjechać, zapomnieć i nigdy nie wrócić!

A widać, że miejsce ma klimat. Murki, przejścia, niektóre kamieniczki fajne...

Bazylea

Jeszcze w połowie lat 70., podobnie jak większość europejskich miast, Bazylea była zalana samochodami. Miasto postanowiło jednak zahamować proces, który wpływał na wyludnianie się centrum i spadek aktywności śródmiejskiego handlu...

Mniej parkingów w centrum - zaczęło się od bitwy o parkingi, których budowę w centrum zaplanowano jeszcze w 1990 r. Rok później ustalono, że ze względu na ograniczoną chłonność sieci ulicznej i konieczność redukcji zanieczyszczeń powodowanych przez samochody, pożądana liczba wszystkich miejsc parkingowych w centrum miasta ma pozostać na poziomie wyjściowym. 

Co ciekawe prawo kantonalne wprost zakazuje parkowania większości pracowników instytucji publicznych na terenie państwowym, niedostępnym dla pozostałych mieszkańców. Mają oni korzystać z tramwajów, chodzić pieszo i jeździć rowerami.

całość tutaj

Wiedeń

Niebieskie źródła

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. Do czasu przybycia do Tomaszowa nie wiedziałem o mieście nic. Z niczym mi się nie kojarzyło. Miasto nie jest szczególnie zabytkowe, ale jest dość ładne. Jest zadbane, schludne, doskonale oznakowany jest dojazd do rezerwatu. Po Będzinie to miła niespodzianka. Będzin rozczarował, Tomaszów pozytywnie zaskoczył.
Obok rezerwatu przyrody jest skansen rzeki Pilicy. Bardzo miłe miejsce te źródła.  

kapsle

Brno

piątek, 21 marca 2014
modernizm

fajny wątek. skradłem sobie z niego parę zdjęć. ło matko bosko w jakim my żyjemy pierdolniku

Rzeszów dziś

dawniej

Jak można było to pomalować w takie kliny? toż to do niczego tu nie pasuje. ślepych tych plastyków mamy?

Głogów dawniej

i dziś

Sosnowiec dawniej

i (kurna!) dziś

Dąbrowa Górnicza dawniej

i dziś

Katowice i okolice (chyba) - tak to kiedyś wyglądało

Tutaj warszawski przykład dawniej-dziś. równie zwalający z nóg

czwartek, 20 marca 2014
The utter collapse of human civilization will be ‘difficult to avoid

A new study sponsored by Nasa's Goddard Space Flight Center has highlighted the prospect that global industrial civilisation could collapse in coming decades due to unsustainable resource exploitation and increasingly unequal wealth distribution.

Currently, high levels of economic stratification are linked directly to overconsumption of resources, with "Elites" based largely in industrialised countries responsible for both ... Guardian

“It is important to note that in both of these scenarios, the Elites — due to their wealth — do not suffer the detrimental effects of the environmental collapse until much later than the Commoners,” reads the paper.

The only two scenarios that do not kill everyone, in fact, are the ones in which birth rates are either strictly controlled or “resources are distributed in a reasonably equitable fashion.” ... Nationalpost