Blog > Komentarze do wpisu
Poleski Park Narodowy

bagno zwyczajne

a?

okrężnica bagienna

bobrek trójlistkowy

knieć błotna ?

c?

d?

gajowiec żółty

e?

kokoryczka wonna

kuklik zwisły

skrzyp bagieny

A poza tym Poleski Park Narodowy oferuje bardzo wciągające, bagienne ścieżki dydaktyczne. Kilometrami idzie się po kładkach nad rozmaitymi mniej lub bardziej mokrymi fragmentami podmokłych terenów. Ścieżka "Spławy" to chyba 6 km trasy kładkami przez zarówno podmokłe olsy, podmokłe łąki, podmokłe bagienka i inne formy podmokłości, których nazw nie zapamiętałem :)
Ścieżka "Dąb Dominik" jest krótsza (ścieżka Spławy zajęła nam ok. 3 godzin), za to jakby bardziej intensywna w prezentowaniu wszystkich form podmokłości. Od suchego lasu po zupełnie mokre jezioro idzie się max. godzinę.  Potem można odbić w bok, wzdłuż jeziora i trasę przedłużyć.

Lasy w Parku są naprawdę ładne i cała wizyta tam sprawiła nam dużą frajdę. Park nie jest wielki, otoczenie parku dość intensywnie zaludnione (jeziora ściągają letników, a letniki budują domy), ale fragmenty chronione są wg mnie naprawdę piękne.

Na deser zobaczyliśmy specjalność parku czyli żółwie błotne w specjalnym wiwarium (ścieżka dydaktyczna Żółwik obok muzeum parku - Załucze Stare). W terenie żółwie w tych dzikich szuwarach zapewne trudno zobaczyć - my nie widzieliśmy.
Nie starczyło czasu na kolejną planowaną na dziś ścieżkę ornitologiczną ("Obóz Powstańców") groblami przez stawy rybne. Park oferuje 6 ścieżek dydaktycznych i parę szlaków pieszych.

W powrotnej drodze zatrzymaliśmy się w pobliskim mieście Łęczna, która jest miastem bardzo specyficznym i dziwnym, a więc wartym zobaczenia :) (miejscami czułem jakby był w biednym żydowskim sztetlu i był rok 1938). Dzieciaki oczywiście ganiały się w nowej, ładnej fontannie sikającej z ziemi, co pozwoliło połączyć aspekty przyrodnicze z dzieckowymi przyjemnościami :)

ps. bardzo podobne podmokłe klimaty są na ścieżce dydaktycznej w Puszczy Knyszyńskiej. Różnica taka, że tam może lasy dorodniejsze, bo to w końcu puszcza, ale ścieżka nad mokradłami zdecydowanie krótsza. Tu opisałem tą ścieżkę.

piątek, 02 maja 2014, tobrze

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/10/06 12:25:44
Przepiękne zdjęcie, park wydaje się być idealny. Szkoda, że jest on tak daleko. Projektuję strony internetowe Wrocław obecnie okupuję, rozumiesz więc że zdjęcia podobają mi się bo z chęcią bym je wykorzystał, ale z drugiej strony park jest zbyt odległy by zrobić je samemu :( pozdrawiam!