Blog > Komentarze do wpisu
Puszcza Knyszyńska

puszcza Knyszyńska, rezerwat Kamianka

Byliśmy tam nie raz przejazdem, pobieżnie, należało wreszcie się zatrzymać na jakiś spacer.  Park Krajobrazowy Puszcza Knyszyńska pokrywa się z dwoma ostojami sieci Natura 2000 - siedliskową i ptasią. Z dokumentów Natura 2000 na stronach rządowych można przeczytać m.in.:

"Ostoja Knyszyńska obejmuje rozległy kompleks leśny Puszczy Knyszyńskiej, którego wiele fragmentów zachowało naturalny charakter, rozcięty przez użytkowane rolniczo doliny niewielkich rzek i polany, otoczony przez obszary o ekstensywnej gospodarce rolnej, o mozaikowatym krajobrazie, z licznymi torfowiskami... wskaźnik zatorfienia oscylujący w granicach 10% wskazuje, że jest to jeden z najbardziej zabagnionych regionów w Polsce. ...

Puszcza Knyszyńska jest jednym z najcenniejszych kompleksów leśnych w Polsce. Jej lasy mają charakter subborealny, a krajobraz przypomina południowo-zachodnią tajgę. Na obszarze Puszczy jednym z najważniejszych gatunków lasotwórczych jest świerk. ...

Walorem puszczy są liczne źródliska oraz czyste strumienie i rzeczki; istnieje tu około 450 wypływów wód podziemnych w postaci źródeł, młak i wysięków."

W puszczy występują m.in cietrzewie i puchacze.

Obszar ostoi ptasiej to 139 590 hektarów. Ostoja siedliskowa jest nieco większa - 139 tys. hektarów.

My wybraliśmy się na ścieżkę przyrodniczą w rezerwacie Krzemianka. Licząca ok. 4 km ścieżka na znacznym odcinku prowadzi kładką przez fantastyczne bagna i rozmaite cieki wodne. Gdyby nie ścieżka teren ten nie byłby praktycznie zupełnie dostępny. Rezerwat obejmuje zabagnioną dolinę strumienia Krzemianka, który jest zasilany obfitymi źródliskami położonymi u podnóży wyniesień morenowych otaczających dolinę. Kładka prowadzi ponad licznymi strumieniami, strumykami, ciekami wodnymi, bagnami. Mijamy kilka źródlisk (to nie wyżyny więc wyglądają jak oczka wodne). Bardzo liczne są zwalone drzewna z malowniczymi korzeniami.

Dodatkową atrakcją na trasie ścieżki są prehistoryczne kopalnie krzemienia.

Te bagna to jedno z najładniejszych miejsc, które widzieliśmy w naszym kraju.

Ścieżka znajduje się przy trasie Białystok-Augustów. Na początku ścieżki słychać pędzące TIRy. Trzeba przyznać, że to bardzo ruchliwa trasa, ale na szczęście na początku ścieżki jest mały parking. Próbowaliśmy też obejrzeć pobliski rezerwat na rzeczce Kulikówka. Niestety przy ruchliwej trasie nie było gdzie wygodnie zaparkować, nie było (nie znaleźliśmy) żadnych oznaczeń gdzie jest rezerwat, żadnej ścieżki jak w Krzemiance. Poszedłem na rekonesans sam. Obejrzałem trochę dolinę rzeki przedzierając przez krzaki, ale się zniechęciłem (nie wyglądało to jak na filmie) i wróciłem do auta.

ps. jakoś tam ludzie docierają, miejsce fajne, do zobaczenia następnym razem.

puszcza Knyszyńska, rezerwat Kamianka

puszcza Knyszyńska, rezerwat Kamianka

puszcza Knyszyńska, rezerwat Kamianka

puszcza Knyszyńska, rezerwat Kamianka

puszcza Knyszyńska, rezerwat Kamianka

puszcza Knyszyńska, rezerwat Kamianka

puszcza Knyszyńska, rezerwat Kamianka

poniedziałek, 05 listopada 2012, tobrze

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: