Blog > Komentarze do wpisu
Świder

świder

dolina środkowego świdra

Okolice Warszawy kryją czasem prawdziwe skarby przyrodnicze. Dolina Świdra na pewno do nich należy. Tym skarbem można sobie spłynąć kajaczkiem.

Rzeka objęta jest obszarem Natura 2000 o nazwie Dolina Środkowego Świdra i fragment tekstu z formularza danych N2000 doskonale opisuje to, co tam widzieliśmy:

"Obszar cechuje urozmaicony i niezwykle malowniczy krajobraz, jaki tworzą wyłącznie naturalne, swobodnie meandrujące rzeki. Płynąc pomiędzy wysokimi wyniesieniami moren polodowcowych, Świder na niektórych odcinkach przybiera charakter rzeki podgórskiej. Tworzy liczne zakola, przełomy z wysokimi podciętymi brzegami oraz wodospady, zwane szumami. Urozmaicone dno jest piaszczyste, żwirowe lub kamieniste z licznymi głazami i progami. Dużym walorem rzeki jest stosunkowo czysta woda".

To właśnie te wielkie głazy, progi, bystrza i wodospadziki najbardziej mi się podobały na rzece. Przeciskanie się kajakiem między tymi głazami to fajna sprawa. Drugą piękna cechą terenu są podmyte przez rzekę wysokie piaszczyste skarpy (moreny). Krajobrazy są największą atrakcją rzeki. Brzegi rzeki niestety (to rzuciło mi się w oczy na spływie) porośnięte są klonem jesionolistnym. To drzewo dominuje. Moje obserwacje potwierdza informacja z formularza N2000: "Elementem, obniżającym wartość przyrodniczą wielu jego płatów jest obecność w drzewostanie klonu jesionolistnego".

Płynąc cichym kajakiem na pewno spotkamy ciekawe ptaki. Nam przez dłuższy czas towarzyszył brodziec piskliwy, który płosząc się leciał w dół rzeki, by tam znów dać się spotkać :) W polowaniu przeszkodziliśmy też kolorowemu zimorodkowi.

Wśród zagrożeń dla obszaru dokumenty N2000 wymieniają m.in.: "bardzo poważne zagrożenia niesie ze sobą rozwój zabudowy letniskowej i jednorodzinnej". Niestety bliskość dużego miasta sprawia, że nad rzeką często widać nowe domy (czy raczej pogrodzone twierdze), widać chamskie  umacnianie brzegów - gruz, odpady, gałęzie. Widać też dużo śmieci. Tych zwykłych jak butelki czy opakowania czy przemysłowych - np. bębny kablowe (takie metrowej średnicy!), tapczany czy opony. 

Rzeka chroniona jest rezerwatem przyrody "Świder". Obszar Natura 2000 pokrywa się z rezerwatem, ale też obejmuje znacznie większy teren niż rezerwat, który chroni tylko koryto rzeki.

Spływy rzeką Świder organizuje firma mostowa.waw.pl, która organizowała też spływy sprzątające (ilość zebranych śmieci to horror). Świder wart jest spływu :)

świder

kamienny wodospad na Świdrze

świder

jeden z wielu szumów

kamienie, niektóre to giganty

świder

świder

malownicze skarpy

świder

początek spływu

świder

świder

na rzece bardzo dużo jest malowniczo powalonych drzew

świder

łatwo dostępne brzegi to fajne miejsca postojowe.

niestety takie widoki też tam zobaczymy :(

świder

świder

środa, 12 września 2012, tobrze

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: