Blog > Komentarze do wpisu
Dolina Dolnego Bugu

Jeden z większych obszarów Natura 2000 (74.310ha). W części pokrywa się z Parkiem Podlaski Przełom Bugu i Nadburzańskim Parkiem Krajobrazowym (to ten obszar znam najlepiej i ten mogę polecić). To chyba w Bugu nauczyłem się pływać. Nie zliczę wszystkich słonecznych, wakacyjnych dni  spędzonych nad tą rzeką. Nie zliczę kilometrów zrobionych rowerem w okolicach Broku. To nad Bugiem piłem pierwsze piwko, do czego gorąco namawiam każdego :)

Ostoja zaczyna się koło miejscowości Neple (lubelskie), a kończy tam, gdzie Bug łączy się z Narwią w okolicach Pułtuska (to daje ok. 260 km biegu rzeki). Nie sposób zwiedzić ostoję w ciągu nawet całego weekendu.

dolina dolnego bugu

Bug jest rzeką ciekawą i ładną. Koryto Bugu jest w większości nie zmienione przez człowieka. Liczne są piaszczyste lub zaroślowe wyspy, liczne starorzecza. Szczególnie kocham rozległe nadburzańskie łąki. Na ubogich piaszczystych glebach w letnie dni trawy szybko wysychają. Spalone słońcem rośliny trzeszczą jak się po nich idzie. Przepiękne i wspaniałe są nadbużańskie murawy szczotlichowe. Mogę śmiało powiedzieć, że uwielbiam szczotlichę siwą :) Ta mała pionierska roślinka rosnąca jakby wbrew naturze na niezwykle ubogich glebach ma bardzo dużo wdzięku. Jest mała, ale niezmiernie odporna i piękna. 

Miejscami łąki są niezwykle rozległe. Nocleg nad Bugiem np. w trakcie spływu rzeką pozwala na kompletne oderwanie się od cywilizacji. Można bowiem znaleźć miejsca tak oddalone od ludzi, że nie spotkamy człowieka (poza nami :) Siedliska łąkowe i zaroślowe stanowią aż 38% ostoi. Ochroną nadbużańskich muraw napiaskowych zajmuje się Towarzystwo Przyrodnicze Bocian. Na stronie Bociana przepiękne zdjęcia m.in. macierzanki napiaskowej. Ja niestety nie mam takich fajnych zdjęć. Warto dodać, że murawy napiaskowe objęte są w Polsce ochroną prawną i zostały wymienione w Załączniku I (siedliska priorytetowe) Dyrektywy Siedliskowej UE.

dolina dolnego bugu

rozchodnik

W ostoi występują co najmniej 22 gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 6 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). Dolina Bugu to bardzo ważna ostoja ptaków wodno-błotnych. Jedno z nielicznych w Polsce stanowisk lęgowych gadożera; do niedawna jedno z nielicznych w Polsce stanowisk kulona.

Lista ptaków ostoi jest niezmiernie długa, ale skracać nie mam serca, bo szkoda mi tych 'wyciętych' ptaszków: bączek (PCK), bocian czarny, brodziec piskliwy, cyranka, czajka, czapla siwa, krwawodziób, gadożer (PCK), kszyk, kulik wielki (PCK), płaskonos, podróżniczek (PCK), rybitwa białoczelna (PCK), rybitwa czarna, rybitwa rzeczna, rycyk, sieweczka rzeczna, sieweczka obrożna (PCK), zimorodek, bocian biały, kania czarna, derkacz, wodnik, samotnik. Bogata jest fauna bezkręgowców m.in. interesujące gatunki pająków. 

Największe zagrożenie dla tutejszej awifauny stwarzają obwałowania i odcinanie starorzeczy od współczesnego koryta rzeki oraz zabudowa doliny. Niestety bliskość Warszawy sprawia, że zabudowy letniskowej przybywa. Grodzi się brzegi, grodzi lasy, łąki... Bo ładnie, to musimy zbudować sobie grilllandię...

Łąki nadbużańskie są wiosną zalewane.

dolina dolnego bugu

Są miejsca (a tak jest koło Broku), że wał przeciwpowodziowy na otwarte przepusty wałowe, co powoduje zalewanie bardzo rozległych (bo płasko) przestrzeni poza wałami. Wiosną koło Broku tworzy się prawdziwe śródlądowe morze. Z tych wiosennych łąk najlepiej pamiętam bataliony oraz raz w życiu widziałem tam kulika wielkiego.

dolina dolnego bugu

Do najciekawszych miasteczek nad Bugiem należą Drohiczyn oraz Brok. Warto zajrzeć do Broku, by zobaczyć jedyny w swym rodzaju kościół gotycko-renesansowy wg. projektu Jan Baptysta z Wenecji, zobaczyć ruiny zamku biskupów płockich oraz wczuć się w małomiasteczkową sielską atmosferę.

BROK

Brok i okolice mogę polecić i latem i zimą. Nie polecam picia tylko czystej wódki z butelki i zamiast zakąski i popitki wąchania przechodniego kawałka chleba. To się tam zdarza :) Zapach chleba się potem źle kojarzy. Tego nie warto. Warto się powłóczyć wzdłuż Bugu.

czwartek, 14 czerwca 2012, tobrze

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: